Türkçe English Arabic

5

Kendisi ve Velayetine İnanan Dostları Hakkındaki Duası

Ey azametinin şaşılacak harikaları bitmek bilmeyen (yüce Allah), Muhammed ve âline salat eyle ve bizi azametin hakkında eğriliğe sapmaktan koru.

Ey saltanatının süresi sona ermeyen (yüce Allah), Muhammed ve âline salat eyle ve boyunlarımızı ceza ve ukubetinden azad et.

Ey rahmetinin hazineleri tükenmeyen (yüce Allah), Muhammed ve âline salat eyle ve rahmetinden bizim için de bir pay ayır.

Ey gözlerin görmekten âciz olduğu (yüce Allah), Muhammed ve âline salat eyle ve bizi kurbuna (yakınlığına) yaklaştır.

Ey mertebesi yanında diğer bütün mertebeler küçük kalan (yüce Allah), Muhammed ve âline salat eyle ve bizi katında değerli kıl.

Ey haberlerin iç yüzü indinde aşikâr olan (yüce Allah), Muhammed ve âline salat eyle ve bizi yanında rüsvay etme.

Allah’ım, bağışınla, bizi bağışta bulunanların bağışlarından müstağni kıl; ilişkilerini keserek bizi yalnızlı-ğa itenlere karşı ihsan ve ikramınla bizi koru ki, senin bağışınla başka hiçbir kimseye rağbet etmeyelim ve senin lütuf ve fazlınla hiçbir kimsenin uzaklaşmasıyla yalnızlığa itilmeyelim.

Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle ve bizim aleyhimize değil, lehimize plan düzenle; zararımıza değil, yararımıza tuzak kur; bizi muzaffer kıl, bize karşı (kimseyi) zafere ulaştırma.

Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle ve bizi kendin koru; bizi kendinle koru; bizi kendine doğru hidayet et; bizi kendinden uzaklaştırma. Çünkü senin koruduğun daima esenlik içinde olur; hidayet ettiğin bilir; kendine yakınlaştırdığın büyük bir kazanç elde eder.

Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle ve bizi zamanın acımasız felaketlerine, şeytanın kötü tuzaklarına, sultanın acı saldırısına karşı koru.

Allah’ım, yetinenler senin gücünün fazlıyla yetinirler; o halde Muhammed ve âline salat eyle ve bize yet. Bağışta bulunanlar, senin bağışının fazlasıyla bağışta bulunurlar; o halde Muhammed ve âline salat eyle ve bize bağışta bulun. Hidayet bulanlar, senin yüzünün nuruyla hidayet bulurlar; o halde Muhammed ve âline salat eyle ve bizi (doğru yoluna) hidayet et.

Allah’ım, sen kime yardım ettiysen, artık kimse  onu zelil ve hor edemez; kime verdiysen, artık kimse ondan bir şey eksiltemez; kimi doğru yola hidayet ettiysen, artık kimse onu şaşırtamaz, saptıramaz. O hal-de Muhammed ve âline salat eyle ve izzetinle bizi kullarından (gelecek zararlardan) koru; yardımınla bizi senden başkasından müstağni kıl; yol göstermenle bizi hak yolda yürüt.

Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle ve kalplerimizin selametini azametini anmakta, bedenlerimizin rahatını nimetlerine şükretmekte karar kıl ve dillerimizi minnetlerini anlatmak için aç.

Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle ve bizi sana doğru çağıran davetçilerden; sana doğru kılavuzluk eden hidayetçilerden et; katında özel bir yeri olan kullarından kıl. Ey merhametlilerin en merhametlisi!

 

5

One of his prayers for himself and his followers.

 

O Thou, the wonders of Whose glory are never exhausted, bless Muhammad, the peace and mercy of God be upon him and his descendants.
 

Restrain us from forsaking Thy Greatness.
 

O Thou, the duration of whose kingdom shall never expire, bless Muhammad and his descendants.
 

Liberate our necks from Thy Chastisement.
 

O Thou, the stores of whose mercy are never exhausted, bless Muhammad and his descendants and appoint for us a share of Thy Mercy.
 

O Thou to see whom sights fail, bless Muhammad and his descendants and make us nearer to Thy neighborhood.
 

O Thou, beside whose dignity the dignity of others dwindles, bless Muhammad and his descendants and dignify us
 

in Thy Sight. O Thou, the secrets of matters are known to him. Bless Muhammad and his descendants and do not expose us to Thee. O Lord, with Thy Bounty, make us independent of gifts of the givers. Protect us from loneliness caused by those who sever themselves with Thy connection so that, because of Thy bounty, we may not incline towards anyone besides Thee and because of Thy Favor we may not fear anybody. O Lord, bless Muhammad and his descendants. Conspire for us; do not plot against us. Devise stratagems for us; do not devise them against us. Give us the upper hand; do not give the upper hand to any over us. O Lord, bless Muhammad and his descendants. Guard us from Thy Wrath. Protect us with Thy Grace.
 

Direct us towards Thyself. Do not keep us away from Thee. Verily, whomever Thou protectest is saved; whomever Thou directest is instructed; whomever Thou placest nearer to Thyself is blessed. O Lord, bless Muhammad and his descendants and ward off the traps of the evils of time and corruption of the snares of Satan and bitterness of the ruler's fury from us.
 

O Lord, independent people attain independence because of the favor of Thy Power, bless Muhammad and his descendants and give us independence.
 

And verily, the liberal do not give, save from the favor of Thy Bounty which Thou hast bestowed upon them. Therefore, bless us.
 

O Lord, guided people are guided because of the light of Thy Mercy, therefore bless Muhammad and his descendants. O Lord, whosoever Thou assisted was never harassed by desertion of the deserters. Whoever Thou blessed, suffered no loss from those who refuse. Whoever Thou directed was not led astray by the misleading of those who mislead. Therefore, bless Muhammad and his descendants. With Thy Glory, keep us from (seeking assistance o Thy creatures. With Thy Bounty, make us independent of others than Thee. With Thy Guidance, make us walk in the path of Truth.
 

O Lord, bless Muhammad and his descendants. Let the safety of our hearts be in the remembrance of Thy Glory, the repose of our bodies in our gratitude for Thy Favor and the speech of our tongues in praise of Thy Beneficence.
 

O Lord, bless Muhammad and his descendants. Let us be of Thy workers, inviting others to Thee, of the guides, guiding (people) towards Thee and of the most chosen in Thy Sight, O Most Merciful!
 

 

 5

وَكانَ مِنْ دُعائِهِ عَلَيْهِ السَّلامُ لِنَفْسِهِ ولاَِهْلِ وَلايَتِهِ

يا مَنْ لا تَنْقَضي عَجائِبُ عَظَمَتِهِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَاحْجُبْنا عَنِ الاِْلْحادِ في عَظَمَتِكَ.

وَيا مَنْ لا تَنْتَهي مُدَّةُ مُلْكِهِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَأَعْتِقْ رِقابَنا مِنْ نَقِمَتِكَ.

وَيامَنْ لا تَفْنى خَزائِنُ رَحْمَتِهِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَاجْعَلْ لَنا نَصيباً في رَحْمَتِكَ.

وَيا مَنْ تَنْقَطِعُ دُونَ رُؤْيَتِهِ الاَْبْصارُ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَأَدْنِنا إِلى قُرْبِكَ.

وَيا مَنْ تَصْغُرُ عِنْدَ خَطَرِهِ الاَْخْطارُ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَكَرِّمْنا عَلَيْكَ.

وَيا مَنْ تَظْهَرُ عِنْدَهُ بَواطِنُ الاَْخْبارِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ وَلا تَفْضَحْنا لَدَيْكَ.

أَللّهُمَّ أَغْنِنا عَنْ هِبَةِ الْوَهّابِينَ بِهِبَتِكَ، وَاكْفِنا وَحْشَةَ الْقاطِعينَ بِصِلَتِكَ، حَتّى لانَرْغَبَ إِلى أَحَد مَعَ بَذْلِكَ، وَلا نَسْتَوْحِشَ مِنْ أَحَد مَعَ فضْلِكَ.

أَللّهُمَّ فَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ ، وَكِدْ لَنا، وَلا تَكِدْ عَلَيْنا، وَامْكُرْ لَنا، وَلا تَمْكُرْ بِنا، وَأَدِلْ لَنا وَلا تُدِلْ مِنّا.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَقِنا مِنْكَ، وَاحْفَظْنا بكَ، وَاهْدِنا إِلَيْكَ، وَلا تُباعِدْنا عَنْكَ، إِنَّ مَنْ تَقِهِ يَسْلَمْ، وَمَنْ تَهْدِهِ يَعْلَمْ، وَمَنْ تُقَرِّبْهُ إِلَيْكَ يَغْنَمْ.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَاكْفِنا حَدَّ نَوائِبِ الزَّمانِ، وَشَرَّ مَصائِدِ الشَّيْطانِ، وَمَرارَةَ صَوْلَةِ السُّلْطانِ.

أَللّهُمَّ إِنَّما يَكْتَفِي الْمُكْتَفُونَ بِفَضْلِ قُوَّتِكَ، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ وَاكْفِنا، وَإِنَّما يُعْطِي الْمُعْطُونَ مِنْ فَضْلِ جِدَتِكَ، فَصَلِّ عَلى

مُحَمَّد وَآلِهِ وَ أَعْطِنا، وَإِنَّما يَهْتَدِي الْمُهْتَدُونَ بِنُورِ وَجْهِكَ، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ وَاهْدِنا.

أَللّهُمَّ إِنَّكَ مَنْ والَيْتَ لَمْ يَضْرُرْهُ خِذْلانُ الْخاذِلينَ، وَمَنْ أَعْطَيْتَ لَمْ يَنْقُصْهُ مَنْعُ الْمانِعينَ، وَمَنْ هَديْتَ لَمْ يُغْوِهِ إِضْلالُ الْمُضِلّينَ، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَ امْنَعْنا بِعِزِّكَ مِنْ عِبادِكَ، وَأَغْنِنا عَنْ غَيْرِكَ بِإِرْفادِكَ، وَاسْلُكْ بِنا سَبيلَ الْحَقِّ بِإِرْشادِكَ.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مَحَمَّد وَآلِهِ، وَاجْعَلْ سَلامَةَ قُلُوبِنا في ذِكْرِ عَظَمَتِكَ، وَفَراغَ أَبْدانِنا في شُكْرِ نِعْمَتِكَ، وَانْطِلاقَ أَلْسِنَتِنا في وَصْفِ مِنَّتِكَ.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَاجْعَلْنا مِنْ دُعاتِكَ الدّاعِينَ إِلَيْكَ، وَ هُداتِكَ الدّالّينَ عَلَيْكَ، وَ مِنْ خاصَّتِكَ الْخاصّينَ لَدَيْكَ، يا أَرْحَمَ الرّاحِمينَ.

 

http://kitapindir.tripod.com

http://nehculbelaga.tripod.com

http://ehlibeytkutuphanesi.tripod.com